Łomża dla Niepodległej PDF Drukuj Email

W dniu 11 listopada 2018 r. Poczet Sztandarowy naszej szkoły wraz z opiekunem p. Reginą Parzych uczestniczył w uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Katedrze Łomżyńskiej. Mszy Świętej przewodniczył J.E. biskup Janusz Stepnowski, który zwrócił uwagę m.in. na to, że każdy mieszkaniec Łomży wezwany jest do odpowiedzialności za swoją małą Ojczyznę. Na zakończenie Mszy świętej ks. biskup przypominał „Modlitwę za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi, po czym pobłogosławił „naszemu miastu i Ojczyźnie”. Modlitwę w Katedrze zakończyło odśpiewanie pieśni „Boże coś Polskę”, po czym uczestnicy uroczystości przeszli na ul. Sienkiewicza, gdzie przed tablicą upamiętniającą Leona Kaliwodę złożono kwiaty. Następnie odbyła się uroczysta odprawa Pocztów Sztandarowych.

Galeria

 
Wyróżnienie dla naszej szkoły PDF Drukuj Email

Miło nam poinformować, że nasza szkoła zdobyła wyróżnienie w konkursie „Stulecie Niepodległości w Barwach Biało-Czerwonych” organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Celem konkursu było wypracowanie i rozpropagowanie w szkołach i placówkach województwa podlaskiego nowych form przeżywania świąt narodowych, integrujących uczniów, nauczycieli i rodziców. Poprzez opracowanie i upowszechnienie przykładów dobrych praktyk organizatorzy chcieli również inspirować inne szkoły i placówki do poszukiwania nowych rozwiązań w tym zakresie, aby godnie i jak najokazalej świętować zbliżające się stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczysta gala podsumowująca konkurs odbyła się dniu 8 października 2018 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Gospodarzami uroczystości byli: Podlaski Kurator Oświaty Beata Pietruszka, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski oraz dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Iwona Szcześniak. Otrzymane wyróżnienie odebrała pani dyrektor dr Iwona Borawska oraz reprezentujący szkołę uczniowie: Oskar Żebrowski – Przewodniczący Samorządu szkolnego oraz Julia Goc i Julia Faryna z klasy II a

W konkursie uczestniczyło 131 szkół i przedszkoli. Laureaci otrzymali  cenne nagrody w postaci sprzętu nagłaśniającego oraz pamiątkowe grawertony. Dodatkową atrakcją były wydawnictwa przygotowane w ramach projektu – „Śpiewnik patriotyczny” oraz katalog konkursu zawierający zdjęcia ilustrujące zadania zrealizowane w szkołach i przedszkolach, które uzyskały nagrody i wyróżnienia. Tytuł laureata zdobyło 10 placówek, natomiast wyróżnienie uzyskało 20 placówek.

Podniosłą oprawę artystyczną gali stworzył Chór Miasta Białegostoku działający przy XI Liceum Ogólnokształcącym im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku oraz uczniowie i nauczyciele tej szkoły.

 
"Czwórka dla Niepodległej" - V dzień projektu patriotycznego PDF Drukuj Email

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w naszej szkole już 5 listopada 2018 r. Przez cały tydzień realizowaliśmy działania ujęte w projekcie „Czwórka dla Niepodległej…”. W piątek 9 listopada uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w uroczystym apelu który rozpoczęliśmy wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. O godz. 11.11 zabrzmiały dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego”. Śpiewali go wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi. Na budynku szkoły wywieszona została flaga państwowa, a uczniowie słowami wierszy i pieśni przypomnieli fakty z historii naszego kraju. Montaż słowno-muzyczny poświęcony trudnej drodze do wolności przygotowali uczniowie klas VII a i VII c pod kierunkiem p. Iwony Dudek, p. Anny Kozikowskiej i p. Andrzeja Piotrowskiego. Zgromadzeni w sali gimnastycznej w ciszy i skupieniu wysłuchali słów, które nie tylko przypomniały trudne losy naszej Ojczyzny, ale też uświadomiły, jak wiele odwagi i poświęcenia kosztowało zdobycie niepodległości, jak wielu musiało oddać życie, byśmy mogli żyć w wolnym kraju. Podczas apelu wręczone zostały Nagrody Dyrektora. Pani dyrektor dr Iwona Borawska gratulując nagrodzonym nawiązała do dwóch doniosłych jubileuszy: 100-lecia Niepodległości Polski i 600. rocznicy obdarzenia Łomży prawami miejskimi. Podczas uroczystości podsumowano też działania realizowane w ramach projektu „Czwórka dla Niepodległej…”. Pani wicedyrektor Małgorzata Kuczewska, wskazując na różnorodność podejmowanych działań, podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w ich realizację. Podkreśliła też fakt, iż koniec „Tygodnia dla Niepodległej” nie kończy w naszej szkole działań związanych z upamiętnieniem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Do końca listopada uczniowie będą brali udział w różnorodnych przedsięwzięciach nawiązujących do wielkiej rocznicy. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

Galeria

 
„Czwórka dla Niepodległej” – IV dzień patriotycznego projektu PDF Drukuj Email

W kolejnym dniu realizacji projektu tj. 8 listopada odbyła się uroczystość ślubowania dzieci z oddziałów przedszkolnych pod hasłem „Jestem Polakiem –małym Przedszkolakiem” którą przygotowały nauczycielki oddziałów przedszkolnych. Na program artystyczny złożyły się: wykonanie tańca „Grosik”, wyrazista recytacja wierszy, śpiewanie piosenek. Na tle bogatej w symbole narodowe dekoracji wszystkie dzieci chóralnie wyrecytowały fragment Roty oraz z zapałem odśpiewały cały hymn narodowy. Występ dzieci wzruszał i zadziwiał starannością przygotowania i znajomością historii Polski. Rodzice dzieci owacyjnie nagrodzili występujących brawami.

Ślubowanie odebrała od dzieci pani dyrektor dr Iwona Borawska, a następnie symbolicznym dotknięciem ołówka pasowała każdego z nich na przedszkolaka Szkoły Podstawowej nr 4 im. Generała Władysława Andersa. Okolicznościowe dyplomy wręczyli obecni na uroczystości przedstawiciele Rady Rodziców - pani Krystyna Modzelewska oraz pan Mariusz Toński.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród uczestnikom konkursu rodzinnego „Moja Ojczyzna”. Na koniec wszystkie dzieci mogły odetchnąć przy słodkim poczęstunku.

Galeria

 
"Czwórka dla Niepodległej" - III Dzień patriotycznego projektu PDF Drukuj Email

Dnia 7 listopada 2018 roku odbył się uroczysty apel „Dla Niepodległej ”, który przygotowali uczniowie klasy II c pod kierunkiem p. Małgorzaty Juchimowicz i p. Beaty Wadowskiej.  Apel adresowany był do dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III. Swoją obecnością zaszczycili nas: pani dyrektor dr Iwona Borawska, wicedyrektorzy- pani Bożena Wykowska i pani Małgorzata Kuczewska oraz licznie zgromadzeni rodzice. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego  odśpiewania hymnu narodowego.  Następnie uczniowie klasy II c zaprezentowali scenki teatralne, które wprowadziły zebranych w  klimat Polski rozbiorowej, I wojny światowej i pierwszych dni wolności. Wszystko to przeplatane było śpiewem polskich pieśni patriotycznych takich, jak  „Rota”, „Wojenko, wojenko”, „Białe róże”, „Marsz Legionów” i „Tu wszędzie jest moja ojczyzna” oraz recytacją wierszy.  Ciekawym dopełnieniem apelu była okolicznościowa prezentacja multimedialna. Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani dyrektor Iwona Borawska, która przedstawiła działania podejmowane w szkole w ramach projektu „Czwórka dla Niepodległej”. Podziękowała też  uczniom klasy II c i nauczycielom za przygotowanie apelu.

Była to kolejna, ciekawa lekcja historii, a wypowiedziane przez uczennicę słowa :„ Dziś Polki i Polacy żyją w wolnym kraju. Z dumą i nadzieją patrzą w przyszłość. Nam pokoleniu z czasów rozbiorów nie było to dane. Pamiętaj ucz się i pracuj dla swojej Ojczyzny i dbaj o ten  wielki skarb – NIEPODLEGŁOŚĆ. Nie zapomnij też o tych, którzy walczyli i ginęli, abyś ty mógł żyć ! ” stały się doskonałym zwieńczeniem uroczystości.

Galeria

 
„Czwórka dla Niepodległej” - II Dzień Narodowego Czytania PDF Drukuj Email

Dnia 6 listopada w naszej szkole kontynuowaliśmy realizację Projektu edukacyjnego „Czwórka dla Niepodległej” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W uroczystości wzięły udział grupy przedszkolne oraz uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami. Swoją obecnością zaszczycili nas goście: pani Danuta Waśko z Klubu Seniora w Łomży, pani Ewa Filochowska - Karwowska z Teatru Lalki i Aktora w Łomży oraz pani Magdalena Mucha z Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży oraz wicedyrektorzy: pani  Bożena Wykowska i pani Małgorzata Kuczewska.
Uroczystość rozpoczęliśmy od Narodowego Czytania. Uczniowie z uwagą wysłuchali fragmentów książek historycznych dla dzieci pt.:  „Czy wojna jest dla dziewcząt?”  Pawła Beręsewicza oraz „Pomolowana historia”  Kazimierza Szymeczko odczytanych przez zaproszonych gości. Następnie pani Danuta Waśko opowiadała o swojej przygodzie z muzyką i zaprosiła uczniów do wspólnego odśpiewania pieśni patriotycznych  przy akompaniamencie akordeonu. Zabrzmiały  słowa pieśni „Rota”, „Wojenko, wojenko…, „Rozkwitały pąki białych  róż”, a mocne dźwięki  akordeonu unosiły się na całą szkołę. Prym w śpiewaniu wiodła klasa II c, która realizuje program patriotyczny w naszej szkole. Pani wicedyrektor porwała przedszkolaków do wspólnego maszerowania dookoła sali gimnastycznej w rytm pieśni „Maszerują strzelcy, maszerują…”. Na koniec pani Danuta zaprosiła wszystkich nauczycieli i wspólnego odśpiewania  pieśni "O mój Rozmarynie...". Nauczyciele stanęli na wysokości zadania i otrzymali gromkie brawa od swoich uczniów.
Pani wicedyrektor podziękowała zaproszonym gościom za udział w uroczystości, a  uczniom za postawę patriotyczną. Ten wyjątkowy i wzruszający dzień  na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników uroczystości.

Galeria

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 98


Szkoła Podstawowa Nr 4
18-400 Łomża
tel/fax 086 216-27-52
lomzasp4@wp.pl

BohaterOn w Twojej Szkole

Telefony zaufania

Sonda

Ile czasu poświęcasz dziennie na naukę w domu?
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości