Apel - Konstytucja 3 Maja
Wpisany przez Bożena Wykowska   

W związku ze zbliżjącym się  Świętem Trzeciego Maja  odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Poświęcony on był wydarzeniu sprzed 220 lat czyli uchwaleniu Konstytucji 3 Maja.  W przygotowanej inscenizacji uczniowie klasy III c przedstawili jak  wybitni Polacy  wraz z królem pracowali nad dziełem , które było pierwszym tak doniosłym dokumentem  w całej Europie. Apel wzbogacony został patriotycznymi pieśniami . Ponadto dzieci zatańczyły poloneza i zagrały kilka utoworów na flecie, za co zostały sowicie nagrodzone brawami przez oglądających. Na zakończenie pani dyrektor Iwona Borawska dziękując uczniom za przygotowany program artystyczny podkreśliła jak ważne jest pielęgnowanie tradycji dla rozwoju postaw patriotycznych młodego pokolenia.

                                                                                    mgr Bożena Wykowska

                                                                                    mgr Elżbieta Dzięgielewska

 
Rekolekcje, Misterium Wielkanocne

                    W dniach 10-13.04.2011r. społeczność naszej szkoły uczestniczyła  w rekolekcjach wielkopostnych, które odbyły się w parafii katedralnej. Jak co roku uczniowie wraz z  Dyrekcją i nauczycielami naszej szkoły, uczestnicząc we Mszy Świętej wysłuchali nauk rekolekcyjnych  z wielką uwagą i zaangażowaniem.  Naszym rekolekcjom przewodniczył Ks. Dr Janusz Aptacy – wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Więcej…
 
Reportaż Magdy Wadowskiej „Niedźwiedź-żołnierz” PDF Drukuj Email

To historia niedźwiedzia  Wojtka z 22. Kompanii gen. Władysława Andersa.  Przemierzył szlak bojowy od Iranu przez Palestynę do Włoch.  Miś zasłynął szczególnie w bitwie pod Monte Casino.

 

Posłuchaj reportażu z Radia Kraków na temat misia Wojtka z armii Andersa

Niedźwiedzia Wojtka wspomina profesor Narębski z Krakowa, ostatni żyjący w Polsce żołnierz z tej „misiowej” 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. Po wojnie wrócił do kraju w 1947 roku. Ukończył studia chemiczne w Toruniu, następnie doktoryzował się i habilitował w zakresie geochemii w Krakowie. Pracował w Muzeum Ziemi. Obecnie nadal bardzo aktywnie działa w ruchach kombatanckich na terenie Polski i Włoch. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.
Był nieocenionym źródłem wiedzy przy powstawaniu książki „Dziadek i niedźwiadek”, dzięki czemu zyskała ona szczególną wartość historyczną – opartą na autentycznych wspomnieniach.

 

Wojtek z armii Andersa w internecie

 
"Sybiracy. Deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR (1939-1941)" PDF Drukuj Email

Wystawa "Sybiracy. Deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR (1939-1941)".

W dniach od 04.04.2011r. do 30.04.2011r. dzięki współpracy nauczyciela historii p. Jadwigi Tomaszewskiej z Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstoku można w naszej szkole, w klasopracowni historycznej, oglądać wystawę "Sybiracy. Deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR (1939-1941)".
Wystawa przedstawia sowiecki aparat represji, służący polityce wyniszczenia społeczeństwa polskiego po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. – historię deportacji ludności polskiej z terenu dawnego województwa białostockiego w głąb ZSRR, mechanizmy tworzenia list deportacyjnych, przebieg aresztowań, drogę i pobyt na zesłaniu.

Kolejne części wystawy poświęcone są czterem deportacjom i ich charakterystyce. Następnie przedstawione zostały losy represjonowanych, w tym szczególnie losy dzieci polskich i żołnierzy Armii Polskiej generała Andersa, utworzonej na mocy porozumienia Sikorski-Majski.

Kolejna część wystawy dotyczy repatriacji ludności polskiej z ZSRR. Na wystawie przedstawiono kopie dokumentów, map, fotografii, listów, przedmioty codziennego użytku oraz pamiątki przywiezione z Syberii i Kazachstanu, wykonane przez zesłańców. Archiwalia pochodzą ze zbiorów OBUiAD i OKŚZpNP IPN Białystok, Ośrodka KARTA, Muzeum Historycznego w Białymstoku, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i osób prywatnych - członków Związku Sybiraków. Honorowy patronat nad wystawą objął Ryszard Kaczorowski - ostatni Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie, który zginął 10 IV 2010r. w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem razem z Lechem Kaczyńskim, Marią Kaczyńską oraz z 93 innymi osobami.

Wernisaż wystawy odbył się 13 września 2002 r. w Białymstoku podczas II Ogólnopolskiego Marszu Żywych Pamięci Polskich Sybiraków. Otwarcia wystawy dokonał prof. Leon Kieres, ówczesny Prezes IPN.

Zapraszamy!

Jadwiga Tomaszewska

Źródło: Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku

 
Dzień Otwarty 10 marca 2011
Wpisany przez Ewa Bargielska   


Dzień Otwarty - 10 marca 2011 rok



Podczas Dnia Otwartego gościliśmy w naszej szkole dzieci pięcio i sześcioletnie wraz z rodzicami. Na uroczystość przybyli goście: proboszcz Parafii Katedralnej ks. dziekan Marian Mieczkowski, przewodnicząca Rady Rodziców p. Edyta Mroczko i członek Prezydium Rady Rodziców p. Erik Migew. Pani Dyrektor Iwona Borawska przedstawiła ofertę edukacyjną na rok szkolny 2011/2012. Pani Wicedyrektor Małgorzata Kadłubowska poprowadziła wirtualny spacer po szkole. Częścią główną uroczystości było przedstawienie pt. "Białośnieżka i Różyczka" w wykonaniu uczniów szkolnego koła teatralnego "Czary-Mary" oraz rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu plastycznego dla sześciolatków pod hasłem "Szkoła moich marzeń".

                                                                    mgr Małgorzata Juchimowicz
  

 
Laureaci konkursu "Szkoła moich marzeń"
Wpisany przez Ewa Bargielska   

LAUREACI  KONKURSU PLASTYCZNEGO 

"SZKOŁA MOICH MARZEŃ"


 

 

I miejsce - Aleksandra Rybakiewicz - Niepubliczne Przedszkole "Mały Artysta"

II miejsce - Wiktoria Urbańska - Publiczne Przedszkole nr 15

III miejsce - Mateusz Bistroń - Niepubliczne Przedszkole "Wesołe Słoneczko"


Wyróżnienia:

Katarzyna Mazur - Publiczne Przedszkole nr 10                                                               

Joanna Berner - Publiczne Przedszkole nr 10

Sylwia Nielsen - Niepubliczne przedszkole "Wesołe Słoneczko"

 gify teatr

 GRATULUJEMY !!!
Małgorzata Juchimowicz - koordynator konkursu

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 101 102 103 104 105 następna > ostatnia >>

Strona 101 z 105


Szkoła Podstawowa Nr 4
18-400 Łomża
tel/fax 086 216-27-52
lomzasp4@wp.pl

BohaterOn w Twojej Szkole





Telefony zaufania

Sonda

Ile czasu poświęcasz dziennie na naukę w domu?
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 80 gości