Nowy program promujący zdrowe odżywianie się dzieci „Program dla szkół” 2017/18 PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator www   
niedziela, 01 października 2017 11:27

Nowy program promujący zdrowe odżywianie się dzieci „Program dla szkół” 2017/18


Od października 2017r. rozpoczną się dostawy owoców, warzyw i mleka do szkół w ramach unijnego programu promującego zdrowe odżywianie się dzieci.  Programy „Mleko w szkole” oraz        „ Owoce  i warzywa w szkole” zostały zastąpione przez projekt pod nazwą „Programy dla szkół”. Nowy projekt ma promować wśród uczniów zdrową dietą bogatą w  owoce i warzywa oraz mleko. Nad realizacją programu będzie czuwał  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który przejął po zadanie po Agencji Rynku Rolnego.

Zgodnie z założeniami „Programu dla szkół” dzieci będą otrzymywały owoce i warzywa oraz produkty mleczne. Otrzymane porcje dzieci  będą spożywać podczas przerw śniadaniowych. Ponadto  uczniowie będą brali udział w  działaniach edukacyjnych mających poprawić wiedzę uczniów na temat m.in. rolnictwa, pochodzenia żywności, zdrowych nawyków żywieniowych.

W nowym programie porcje owocowo- warzywne będzie otrzymywało więcej  dzieci niż dotychczas i z większą częstotliwością,  gdyż została zwiększona grupa docelowa. Owoce i warzywa dostaną uczniowie klas I- V. Poprzednio  program był prowadzony w klasach I- III. Natomiast mniej uczniów będzie piło mleko, gdyż program  „Mleko w szkole” obejmował  uczniów klas I-VI- a obecnie   I-V - poinformowało biuro prasowe KOWR.

Na realizacje programu w Unii Europejskiej   przeznaczono 250mln złotych na cały nadchodzący rok szkolny, w tym : 150mln  euro na mleko i 150 mln euro n owoce i warzywa. Polska otrzyma  na rok szkolny gwarantowany budżet ze środków Unii Europejskiej  wysokości: 11, 6 mln euro na owoce i warzywa oraz 10, 2 mln euro na mleko.

Bożena Wykowska