wtorek, 23 października 2018 19:32

"Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim"

W październiku czniowie klasy VIII oraz członkowie Koła Historycznego prowadzonego przez panią Jadwigę Tomaszewską uczestniczyli w projekcie „Kogo kręci kino historyczne na Podlasiu?" realizowanym na terenie województwa podlaskiego.  Organizatorem akcji jest Fundacja Artystyczna Erina B. oraz Związek Powstańców Warszawskich, zaś partnerem strategicznym- oddział IPN w Białymstoku. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu uczniowie naszej szkoły obejrzeli film „Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim” w reżyserii Małgorzaty Bramy.

"Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim" to fabularyzowany dokument  wyreżyserowany przez Małgorzatę Bramę. Jest to tak naprawdę pierwszy, w polskim kinie,  film poświęcony obcokrajowcom, walczącym w Powstaniu Warszawskim. Zdjęcia do filmu kręcono m.in. w Pałacu Branickich oraz Starej Papierni w Konstancinie-Jeziornie. W filmie wystąpili m.in. Emilia Krakowska, Rafał Zawierucha, Jerzy Rogalski. Film ten jest hołdem jaki Powstańcy Warszawscy składają w większości bezimiennym cudzoziemcom. Premiera obrazu miała miejsce 18 września 2018 r.

Małgorzata Brama – polska reżyser. Zadebiutowała filmem dokumentalnym Targówek '44. Specjalizuje się w filmie historycznym dotyczącym głównie Powstania warszawskiego, na stałe współpracuje z BBC czy Chanell History (m.in. przy serii Polscy Bohaterowie Wojenni). Od 2004 przeprowadziła ponad 1000 wywiadów na całym świecie z uczestnikami II wojny światowej. W 2008 w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Nagradzana na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w 2010 otrzymała nagrodę im. Aleksandra Kamińskiego na XX Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi za film dokumentalny Dziewczyn, w 2015 r. za film „Radosław” otrzymała nagrodę "Złotego Kopernika" od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszy film edukacyjny, zaś w 2017 nagrodę Prezesa Telewizji Polskiej za film "Kazimierz Leski" oraz nagrodę "Złotego Kopernika" od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszy film edukacyjny 2017. W 2018 roku została laureatką nagrody Miasta Stołecznego Warszawy.

Źródło: Oddział IPN w Białymstoku