Skarby Bursztynowej Krainy. PDF Drukuj Email

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie realizowanym przez MBP   w Łomży pt. „Skarby bursztynowej krainy”.  Warsztaty realizowane były w formie comiesięcznych zajęć prowadzonych przez etnografów i twórców udowych, którzy odkrywali dzieciom tradycyjną kulturę kurpiowską, utrwaloną w bogactwie języka, literaturze, pieśniach, zabawach oraz rękodziele ludowym. Każde spotkanie składało się z części teoretyczno - poznawczej i praktycznej realizowanej w postaci zajęć plastycznych, podczas których dzieci własnoręcznie wykonywali prace związane z tematem spotkania.
Tematyka spotkań w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły:
„Zwyczaje i zabawy karnawałowe na Kurpiach” – kl. VI a, IV b i V a
„Obrzędy i zwyczaje wielkanocne”  - kl. V b i IV c
„Witamy wiosnę – obrzędy wiosenne” – kl. V c
„Bajarka opowiada  - baśnie i legendy kurpiowskie” – kl. IV a
„Bursztynowym szlakiem – krótka historia „złota północy”- kl. VI b
Kontynuacja projektu nastąpi we wrześniu.

Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży za możliwość udziału w tak atrakcyjnych spotkaniach, dzięki którym uczniowie poznali kulturę ludową i obrzędy kurpiowskie.
Na ostatnim spotkaniu uczniowie klasy IV a wykonali  kierzec – tradycyjny element zdobniczego wnętrza chaty kurpiowskiej.