Wycieczka zawodoznawcza do Sądu Rejonowego w Łomży PDF Drukuj Email

10 stycznia 2019 roku  uczniowie klas siódmych naszej szkoły zwiedzili Sąd Rejonowy w Łomży. Pierwszym punktem programu wycieczki była rozmowa z  sędziami

p. Sylwią Owłasiuk i p. Michałem Krzysztofem Gąsiewskim,  którzy w bardzo przystępny sposób opowiedzieli uczniom  o wykonywaniu pracy sędziego. Zapoznali młodzież ze strukturą sądownictwa polskiego oraz uświadomili, jakie prawa i obowiązki ma młody człowiek funkcjonujący w środowisku szkolnym i rodzinnym. Uczniowie włączyli się do rozmowy, zadając sędziom pytania dotyczące konkretnych przypadków łamania prawa przez nieletnich. Uczniowie zobaczyli sale rozpraw oraz cele dla osób przywożonych z aresztu na przesłuchania .Na końcu zwiedzili  „niebieską salę”, gdzie w razie potrzeby, są przesłuchiwane osoby nieletnie w obecności psychologa.

Wycieczka była bardzo pouczająca, ale też nie zabrakło drobnych „atrakcji”. Uczniowie mogli zasiąść na miejscach składu sędziowskiego, a nawet dać się zamknąć w celach dla aresztantów.  Mieli możliwość  ubrania się w  sędziowską togę

Dziękujemy Pani Prezes Sądu Rejonowego Sędzi Ewie Agnieszce Kłapeć-Kalinowskiej i wszystkim pracownikom za miło spędzony czas i zdobytą wiedzę. Galeria