PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator www   
poniedziałek, 04 grudnia 2017 12:40

Żywa lekcja historii

W związku z obchodami jubileuszu 600-lecia nadania Łomży praw miejskich w naszej szkole realizowany jest projekt „Łączy nas Łomża”. Jednym z jego celów jest wskazanie nierozerwalnego związku teraźniejszości z przeszłością. Wśród zaplanowanych działań nie mogło więc zabraknąć takich, które nawiązują do historii miasta i kraju. W piątkowy poranek (20 października) szkolne korytarze wypełniły niezwykłe dźwięki: echo niosło odgłos rycerskich kroków, którym towarzyszył szczęk zbroi i radosny śmiech damy. Mistrz Jacenty z Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej z Gniewu nie kazał długo czekać na pierwsze uderzenie miecza. Rycerze zwarli się w zaciętej walce. Chwilę potem na scenie pojawiła się dama, na widok której oczarowany nią rycerz padł na kolana i… I dane nam było przenieść się do epoki miecza i krzyża, poczuć atmosferę minionych lat i poznać dawne obyczaje. Mogliśmy towarzyszyć rycerzowi w najważniejszych momentach jego życia: pasowaniu i ślubowaniu damie serca. Nie zabrakło też średniowiecznego tańca. I nic to, że zabrzmiała muzyka inna od tej, jaką słyszymy na co dzień. Mistrz Jacenty przybliżył nam też kodeks rycerski i uświadomił, że rycerstwo było nie tylko zjawiskiem historycznym, ale przede wszystkim marzeniem o tym, jaki powinien być człowiek. Marzeniem, które ciągle jeszcze ma szansę się ziścić…