PDF Drukuj Email

6 września 2019 roku uczniowie należący do Koła Historycznego wzięli udział w XIX Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru, który odbył się w Białymstoku. Uczestnicy Marszu o godz. 10.00 zebrali się przy Pomniku Katyńskim. Po odśpiewaniu hymnu i błogosławieństwie w obrzędzie katolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim przemaszerowali pod Grób Nieznanego Sybiraka przy kościele pw. Ducha Świętego. Po Mszy św. odśpiewany został hymn Związku Sybiraków, złożono kwiaty i zapalono znicze oraz odbył się apel pamięci zakończony salwą honorową żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Na uroczystość upamiętniającą wydarzenia tamtych lat przybyli m.in. Minister Edukacji Narodowej, Sybiracy i ich rodziny. Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa plenerowa na terenie Kościoła pw. Ducha Świętego pt: „Z zesłania na wyżyny nauki. Polscy badacze Syberii” przygotowana przez Muzeum Pamięci Sybiru oraz wystawa pt: „Polacy na Syberii” pod kierunkiem OBEN IPN w Krakowie. Galeria