Katyń - pamiętam
Dzień 25 maja w SP4 okiem TV Narew PDF Drukuj Email

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

 
PDF Drukuj Email

Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci w SP4 Łomża oczami łomżyńskiej telewizji Studio Skorpion.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

 
Katyń ... ocalić od zapomnienia

Dzień 25 maja 2011r. to jeden z najważniejszych dni w życiu naszej szkoły. Byliśmy świadkami żywej lekcji historii i patriotyzmu.

Uroczystości rozpoczęliśmy Mszą Świętą w łomżyńskiej Katedrze, której przewodniczył ks. Dziekan Marian Mieczkowski.
Po Mszy Św. przed budynkiem SP nr 4 w Łomży zgromadziła się cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście:

  • Lech Antoni Kołakowski – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej
  • kpt Krzysztof Flizak – najmłodszy żołnierz w Armii gen. Andersa w 7. Dywizji Piechoty Kermine w ZSRR; kapitan 8. Armii Stanów Zjednoczonych w stanie spoczynku, weteran wojny w Korei, Sybirak, najmłodszy uczeń Junackiej Szkoły Kadetów w Palestynie, żołnierz i patriota, doktor psychologii. Na naszą uroczystość przybył z Florydy.
  • dr Wiesław Adamczyk – Sybirak, syn kpt Jana Adamczyka zamordowanego przez NKWD i pochowanego w Charkowie. Od 1949 r. mieszka w okolicach Chicago, gdzie ukończył studia chemii i odbył służbę w Armii USA w stopniu porucznika; autor książki „Kiedy Bóg odwrócił wzrok”, w której spisał swoje wspomnienia
  • Edward Bator – Sybirak i absolwent Szkoły Wojskowej 2. Polskiego Korpusu Generała Andersa na Środkowym Wschodzie, obecnie emerytowany starszy sierżant sztabowy Armii USA.

(kpt K. Flizak, dr W. Adamczyk i E. Bator specjalnie na tę uroczystość przybyli z USA)

  • Kpt Mieczysław Suwaj – krewny Edwarda Batora
  • dr Krzysztof Sychowicz i Magdalena Dzienis – Todorczuk - przedstawiciele IPN Oddział w Białymstoku
  • Edyta Mroczko, Eryk Migew – Prezydium Rady Rodziców przy SP4 w Łomży


Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci i poświęcenia tablicy rozpoczęła Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łomży -  dr Iwona Borawska słowami:


„I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić
Nie chciała ulec przemocy…”

M. Hemar, Katyń

Tego dnia z dumą i powagą przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Tablica pamiątkowa oraz posadzony Dąb upamiętniają por. Aleksandra Fleury – syna Ludwika, ur. 24 lutego 1908 r. w Łomży, instruktora Harcerstwa Polskiego, dowódcy plutonu 72 Pułku Piechoty, zamordowanego przez NKWD w 1940r. w Charkowie.

Dyrektor Szkoły – dr Iwona Borawska opiekę nad Dębem Pamięci przekazała uczniom i nauczycielom naszej szkoły, wyrażając nadzieję, że będą należycie troszczyć się o posadzone drzewko i kultywować pamięć o zamordowanym poruczniku, jak też o wszystkich ofiarach Katynia, Charkowa, Starobielska, Ostaszkowa:

„Zapalmy w naszych umysłach i sercach ognie pamięci o wszystkich, którzy tam stracili życie.”

Swoje wystąpienie Pani Dyrektor zakończyła słowami Jana Pawła II, będącymi Mottem Programu „KATYŃ… ocalić od zapomnienia”
„Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”.

Przed pamiątkową tablicą zapalono znicz. Goście oraz społeczność szkolna złożyli pamiątkowe wiązanki kwiatów w kolorze barw narodowych.  

Tego dnia odbyło się również podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Historycznego „Władysław Anders – Wielki Polak XX wieku”. Nagrody i wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach: konkurs wiedzy i konkurs literacki dla uczniów klas IV – VI oraz konkurs plastyczny dla uczniów klas 0 – III. Pomysłodawcą konkursu literackiego i fundatorem nagród w tej kategorii był kpt Krzysztof Flizak. Laureaci pozostałych kategorii otrzymali m.in. książki: „Kiedy Bóg odwrócił wzrok” Wiesława Adamczyka oraz „Dziadek i Niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego z osobistymi dedykacjami autorów. Szereg nagród rzeczowych przygotowali pracownicy IPN Oddziału w Białymstoku.

Fundatorzy nagród: kpt Krzysztof Flizak, Wiesław Adamczyk, IPN Oddział w Białymstoku, autor strony www.patronanders.pl, Dyrektor SP4 w Łomży, Jadwiga Tomaszewska, Rada Rodziców SP4 w Łomży.

Uroczystości jakie odbyły się 25 maja to wspaniałe preludium do nadania szkole imienia.

http://superlomza.streemo.pl/Community/71120,Blog_Wpis,Ocalic_od_zapomnienia____dzis_deby_pamieci_posadza_uczniowie_czworki.html

Fotorelacja z uroczystości szkolnych:


 
Patronat medialny PDF Drukuj Email

Patronatem medialnym uroczystość posadzenia Katyńskiego Dębu Pamięci objął portal Wrota Podlasia

 
Katyń... ocalić od zapomnienia PDF Drukuj Email