Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów mix oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Konkurs MIX
Wpisany przez Ewa Bargielska   

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów mix oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Dnia 10 maja 2011 roku w Szkole Podstawowej Nr 10 w Łomży odbył się Konkurs MIX - matematyczno - przyrodniczo - sprawnościowy. Naszą szkołę reprezentowali:

  1. Aleksandra Maliszewska
  2. Adrian Bałazy
  3. Gabriel Czajkowski

Uczniowie zajęli II miejsce w klasyfikacji ogólnej.
W konkursie bralo udział 6 szkół podstawowych z Łomży.

Zwycięzcom gratulujemy !

                                                                               mgr Eleonora Tańska

 

{gallery}mix{/gallery}

 
Ogłoszenie

gify symboleSzkolny zestaw podręczników i programów nauczania na rok szkolny 2011\2012 znajduje się w dziale Do pobrania.

 
Komu potrzebny jest patron? PDF Drukuj Email

Patron to "ten, kto się kimś, czymś opiekuje: obrońca, opiekun, protektor.
W chrześcijaństwie; święty, którego imię nadano komuś w czasie chrztu, lub pod którego opiekę oddaje się kraj, miasto, obiekt, osobę lub grupę” (Słownik Języka Polskiego).

Każda szkoła ma patrona. Pewnie też w każdej, a przynajmniej w wielu szkołach obchodzi się co roku Święto Patrona. Jeden raz w roku! A co poza tym? Jeszcze wpisuje się odniesienia do tej osoby w plan wychowawczy lub dydaktyczny, w Statut Szkoły itp. Wszystko jest zapisane, ale co z codziennym życiem szkoły? No cóż, sami chyba nie wierzymy w to, że osoba Patrona szkoły może być dla uczniów ważna, szczególnie dzisiaj, gdy coraz częściej mówimy o braku autorytetów i wartości. Aby się przekonać, że Patron szkoły jest ważny, i że jego wybór nie może być przypadkowy i nieprzemyślany, trzeba przeżyć takie spotkanie, jakie mnie dane było przeżyć przed kilkoma laty...

Pamiętam czas, kiedy szkoły podstawowe były zamieniane na gimnazja, albo na zespoły szkół, w których powoli „wymierała” podstawówka, a zostawało gimnazjum. Pracowałam wtedy w gimnazjum, które przejęło Patrona po szkole podstawowej. Gimnazjum im. Majora Henryka Dobrzańskiego−Hubala. Przez dwa lata pracy nie bardzo zwracałam uwagę na osobę Patrona, ale zmieniło się to w dniu, w którym odbyła się uroczystość przekazania przez szkołę podstawową (kończącą swą działalność) Sztandaru Szkoły dla gimnazjum, które miało zająć cały budynek. Na uroczystość zaproszono Kompanię Honorową Wojska Polskiego i byłych żołnierzy z oddziału Majora Hubala. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przed szkołą, odprawa warty, złożenie kwiatów, defilada – to wszystko było piękne, ale dopiero wydarzenie na sali gimnastycznej wprawiło mnie w zdumienie. Wielu zaproszonych gości, rodzice uczniów, delegacje z innych szkół.

Zaproszeni goście siedzą, za nimi stoi prawie całe gimnazjum – sześciuset uczniów. W pewnym momencie zostaje wywołany do mikrofonu żołnierz, który walczył w oddziale Majora Hubala. Starszy człowiek, który drżącą ręką trzyma mikrofon i cichym głosem wspomina, „jak to było” z Hubalem. Mówi kilkanaście minut, a na sali panuje cisza, jakby nikogo nie było! Nagle zatrzymał się czas i snuła się tylko opowieść Hubalczyka...

Gdy wracałam po uroczystości do domu, chłopcy z jednej z klas, w której uczyłam, odprowadzili mnie na przystanek. Opowiadali o tej uroczystości jak o czymś, czego nie można zapomnieć, co było takim przeżyciem, o którym nie można milczeć. Gdy już podjeżdżał autobus, jeden z chłopców stwierdził: „Fajna ta nasza szkoła... Ten Hubal to był „gość”! Też bym chciał, tak jak on!”.

Ten chłopiec świetnie wyjaśnił, po co jest Patron szkoły. Tylko trzeba dobrze przemyśleć, kogo wybierzemy na patrona, żeby to „Też bym chciał, tak jak on!” szło w dobrym kierunku.

s. M. Urszula Kłusek SAC

S. M. URSZULA KŁUSEK SAC – pallotynka. Współpracuje z czasopismami „Anioł Stróż”, „Sygnały Troski”, „Biblioteka Kaznodziejska”, „Katecheta”. Jest autorką książek ze zbiorami scenariuszy lekcji dla nauczycieli i katechetów.

 
Apel - Konstytucja 3 Maja
Wpisany przez Bożena Wykowska   

W związku ze zbliżjącym się  Świętem Trzeciego Maja  odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Poświęcony on był wydarzeniu sprzed 220 lat czyli uchwaleniu Konstytucji 3 Maja.  W przygotowanej inscenizacji uczniowie klasy III c przedstawili jak  wybitni Polacy  wraz z królem pracowali nad dziełem , które było pierwszym tak doniosłym dokumentem  w całej Europie. Apel wzbogacony został patriotycznymi pieśniami . Ponadto dzieci zatańczyły poloneza i zagrały kilka utoworów na flecie, za co zostały sowicie nagrodzone brawami przez oglądających. Na zakończenie pani dyrektor Iwona Borawska dziękując uczniom za przygotowany program artystyczny podkreśliła jak ważne jest pielęgnowanie tradycji dla rozwoju postaw patriotycznych młodego pokolenia.

                                                                                    mgr Bożena Wykowska

                                                                                    mgr Elżbieta Dzięgielewska

 
Rekolekcje, Misterium Wielkanocne

                    W dniach 10-13.04.2011r. społeczność naszej szkoły uczestniczyła  w rekolekcjach wielkopostnych, które odbyły się w parafii katedralnej. Jak co roku uczniowie wraz z  Dyrekcją i nauczycielami naszej szkoły, uczestnicząc we Mszy Świętej wysłuchali nauk rekolekcyjnych  z wielką uwagą i zaangażowaniem.  Naszym rekolekcjom przewodniczył Ks. Dr Janusz Aptacy – wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Więcej…
 
Reportaż Magdy Wadowskiej „Niedźwiedź-żołnierz” PDF Drukuj Email

To historia niedźwiedzia  Wojtka z 22. Kompanii gen. Władysława Andersa.  Przemierzył szlak bojowy od Iranu przez Palestynę do Włoch.  Miś zasłynął szczególnie w bitwie pod Monte Casino.

 

Posłuchaj reportażu z Radia Kraków na temat misia Wojtka z armii Andersa

Niedźwiedzia Wojtka wspomina profesor Narębski z Krakowa, ostatni żyjący w Polsce żołnierz z tej „misiowej” 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. Po wojnie wrócił do kraju w 1947 roku. Ukończył studia chemiczne w Toruniu, następnie doktoryzował się i habilitował w zakresie geochemii w Krakowie. Pracował w Muzeum Ziemi. Obecnie nadal bardzo aktywnie działa w ruchach kombatanckich na terenie Polski i Włoch. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.
Był nieocenionym źródłem wiedzy przy powstawaniu książki „Dziadek i niedźwiadek”, dzięki czemu zyskała ona szczególną wartość historyczną – opartą na autentycznych wspomnieniach.

 

Wojtek z armii Andersa w internecie

 
<< pierwsza < poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 następna > ostatnia >>

Strona 100 z 104


Szkoła Podstawowa Nr 4
18-400 Łomża
tel/fax 086 216-27-52
lomzasp4@wp.pl

BohaterOn w Twojej Szkole

Telefony zaufania

Sonda

Ile czasu poświęcasz dziennie na naukę w domu?
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 65 gości